Wybór fotelika do przewożenia dziecka w samochodzie.

Foteliki samochodowe to obowiązek jaki spoczywa na każdym z rodziców. Ale jaki z fotelików wybrać? Czym się kierować i jaką firmę, rozmiar wybrać tak aby odpowiadała potrzebom dzieci.

Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie to jeden z najważniejszych aspektów dla każdego z rodziców. Ale jak dobrać odpowiedni fotelik? Jak wybrać firmę, której stosunek ceny/jakości był najlepszy z możliwych. Na te oraz inne pytania odpowiemy poniżej.

Po pierwsze aby wybrać odpowiedni fotelik należy znać wagę dziecka, gdyż waga to najważniejszy parametr jaki pozwala dobrać odpowiedni fotelik. Wyróżniamy wilka możliwych przedziałów jednak te najczęściej spotykane to:

 • 0-9 kg dla którego stosujemy nosidełko, w którym dziecko przewożone jest w pozycji leżącej, tyłem do kierunku jazdy i jest zapięte 5 punktowym pasem bezpieczeństwa.

Nosidełko Maxi Cosi

 • 9-18 kg czyli przedział, w którym dziecko przewożone w pozycji siedzącej, zapięte w pięcio punktowy pas bezpieczeństwa.

recaro 167

 • 18-36 kg to przedział dla którego można zastosować 2 rodzaje fotelików:
  • pełny fotelik czyli fotelik, który przypomina fotelik z przedziału 9 – 18 lecz dziecko zapinane jest w 3 punktowy pas bezpieczeństwa,
  • 18-36kg
   • „poddupek” czyli podstawkę, dzięki której dziecko siedzi wyżej. W tym rodzaju foteliku dziecko jest również zapinane w 3 punktowy pas bezpieczeństwa.
   • podduperk 18-36

Powyżej 36 kg dziecko może już siedzieć bez żadnych dodatkowych siedzisk i być zapięte przy pomocy standardowego 3 punktowego pasa bezpieczeństwa.

Jak wybrać najbezpieczniejszy rodzaj fotelika?

Na rynku roi się od producentów fotelików samochodowych oraz ceny mogą się wahać od 100 do nawet 2 000 zł. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach i zachwalaniu swoich pomysłów jako najlepszych na rynku.

Dla grupy 0-9 kg największą popularnością cieszą się nosidełka firm takich jak Maxi Cosi, są to jednocześnie wg. testów jedne z najbezpieczniejszych nosidełek na rynku. W testach osiągają średnią ocen na poziomie 4 (w skali 1-5). Jednocześnie ich ceny są przystępne i wahają się w granicach od 300 – 1 200 zł w zależności od modelu. Innymi producentami godnymi polecenia są: Roemer, Recaro, BeSafe.

Dla grupy 9-18 Maxi Cosi to najbardziej popularne i przystępne cenowo rozwiązanie. Jednak zamiast tego można również wybrać fotelik 9-36 kg, co pozwoli na oszczędzenie dzięki wybraniu jednego fotelika dla 2 grup wagowych. Rozwiązanie takie proponuje firma Recaro w postaci fotelika Recaro Young Sport.

Producent zabawek dla dzieci Fisher Price również proponuje w swoim portfolio foteliki dla dzieci. Są to np. fotelik Safe Voyage 3 stage boster (9-36kg), który również otrzymuje noty powyżej 4.

Foteliki 15 – 36 to domena takich firm jak Roemer, Maxi-Cosi , BeSafe – proponują one bezpieczeństwo, komfort oraz jakość wykonania na poziomie 4+.

 

 

 

 

About Author: wypozyczalniafotelikow.pl